Repertoire Opera

Peter Zagar
A Tale of a Happy End
Opera
The historical SND building,

Original Slovak fairy-tale opera for children and their parents

Wolfgang Amadeus Mozart
About the Magic Flute and Other Magic
Opera
The new SND building, Opera and Ballet hall

Opera performance for children introduced by Martin Vanek.

Giuseppe Verdi
Aida
Opera
The new SND building, Opera and Ballet hall
Keď potrebovali stavitelia Suezského prieplavu výnimočný galaprogram k jeho otvoreniu, obrátili sa na renomovanú „agentúru“ – majstra Verdiho. Ten síce zadanie spočiatku neprijal, no po čase sa predsa len nechal prehovoriť a napísal brilantné dielo pre operu v Káhire: Aidu. Výsledok predbehol všetky očakávania. Obdivuhodne vystavaný dramatický príbeh o láske dvoch žien k jednému mužovi, zasadený do monumentálneho prostredia starovekého Egypta. Nádherné zbory. Rekordný počet umelcov na scéne a v orchestrálnej jame. Dych vyrážajúci súzvuk.   Nečudo, že táto opera doposiaľ sprevádzala nespočetné množstvo osláv. A v sezóne 2019/2020 k nim pribudne ďalšia: oslava 100. narodenín „starej dámy“ – Opery SND.   V novom naštudovaní Verdiho operného skvostu sa predstaví výborné obsadenie pozostávajúce zo sólistov a stálych hostí Opery SND: Andrea Danková, Maida Hundeling, Adriana Kohútková, Mária Porubčinová, Monika Fabianová, Terézia Kružliaková, Efe Kislali, Boldiszár László, Michal Lehotský a ďalší. Spoluúčinkovať bude orchester a zbor Opery SND a členovia Baletu SND. Novú inscenáciu pripraví popredný slovenský režisér Pavol Smolík, pod hudobné naštudovanie sa podpíše majster Ondrej Lenárd.
Bondovky v opere
Opera
The new SND building, Opera and Ballet hall

Filmová hudba je neoddeliteľnou súčasťou hudobného umenia a medzi jej tvorcami sa nachádza veľké množstvo zvučných mien skladateľov ako Šostakovič, Prokofiev, Korngold, Bernstein, Britten, Williams a mnohí ďalší. Opera Slovenského národného divadla už v minulosti koncertne uviedla tvorbu Johna Williamsa. Riaditeľ Opery SND Rastislav Štúr nadväzuje na tento úspešný projekt a návštevníkom Opery SND prináša letný hudobný darček v podobe koncertu filmovej hudby z tvorby oscarového skladateľa Johna Barryho. K spolupráci prizval slovenských spevákov Celeste Buckingham, Martina Madeja a dirigenta Opery SND Martina Leginusa.

John Barry získal päť sošiek Oscara za hudbu k filmom Volanie divočiny, Lev v zime, Spomienky na Afriku, Tanec s vlkmi a za titulnú pieseň Born free z filmu Volanie divočiny. Najväčšiu slávu mu však priniesla kompozícia filmovej hudby k jedenástim bondovkám. Práve tejto kapitole jeho tvorby bude venovaná veľká časť nášho koncertu.

V bondovke Dych života z roku 1987 sa v rámci príbehu dostáva James Bond do Bratislavy. Britskí filmári nedostali povolenie nakrúcať v Bratislave, preto všetky bratislavské scény nakrútili vo Viedni. Dnes však prichádza James Bond do autentickej Bratislavy v podobe filmovej hudby a titulných piesní k filmom o Jamesovi Bondovi.

Na koncerte zaznie pätnásť legendárnych piesní, ktoré poznáme v interpretácii takých velikánov ako Louis Armstrong, Tom Jones, Tina Turner, Paul McCartney, Nancy Sinatra, Adele, Sam Smith alebo Shirley Bassey.

Piesne Writing´s On The Wall a Skyfall získali cenu Americkej filmovej akadémie Oscar. Dojemná pieseň We Have all the Time in the World je poslednou, ktorú Louis Armstrong nahral pred smrťou a sám John Barry považoval túto skladbu za to najlepšie, čo kedy napísal. Zaujímavé je, že slávnu pieseň Golden Eye vo vynikajúcej interpretácii Tiny Turner napísali Bono a The Edge z kapely U2. Veľký hit Thunderball spieva Tom Jones dodnes, už neuveriteľných 54 rokov, v originálnej tónine.

Všetky spomínané piesne, ale aj ďalšie populárne „bondovské“ melódie si môžete vypočuť na koncerte 30. a 31. augusta 2019 v novej budove SND v inštrumentácii Adriána Harvana. Účinkovať budú Celeste Buckingham, Martin Madej, orchester Opery SND a hosťujúci umelci pod taktovkou Martina Leginusa.

ÚČINKUJÚ: Celeste BUCKINGHAM Martin MADEJ

Spoluúčinkuje orchester Opery SND

PROGRAM:

"Opening titles: James Bond is Back/From Russia with Love/James Bond Theme" John Barry, Lionel Bart, Monty Norman From Russia with Love/Srdečné pozdravy z Ruska (1963)   "From Russia with Love" Lionel Bart From Russia with Love/Srdečné pozdravy z Ruska (1963) Martin Madej   "Goldfinger" John Barry, Anthony Newley, Leslie Bricusse Goldfinger (1964) Celeste Buckingham   "Thunderball" John Barry, Don Black Thunderball (1965) Martin Madej   "Mr. Kiss Kiss Bang Bang" John Barry, Leslie Bricusse Thunderball (1965) Celeste Buckingham   "You Only Live Twice" John Barry, Leslie Bricusse You Only Live Twice/Žiješ len dvakrát (1967) Celeste Buckingham   "Main Theme – On Her Majesty’s Secret Service" John Barry On Her Majesty’s Secret Service/V tajnej službe Jej veličenstva (1969)   "We Have All The Time In The World" John Barry, Hal David On Her Majesty’s Secret Service/V tajnej službe Jej veličenstva (1969) Martin Madej   "Diamonds Are Forever" John Barry, Don Black Diamonds Are Forever/Diamanty sú večné (1971) Celeste Buckingham   "Live And Let Die" Paul McCartney Live And Let Die/Žiť a nechať zomrieť (1973) Martin Madej   "007" John Barry From Russia with Love/Srdečné pozdravy z Ruska (1963)   "Nobody Does It Better" Marvin Hamlisch, Carole Sager The Spy Who Loved Me/Agent, ktorý ma miloval (1977) Celeste Buckingham   "Moonraker" John Barry, Hal David Moonraker (1979) Celeste Buckingham   "All Time High" John Barry, Tim Rice Octopussy/Chobotnička (1983) Celeste Buckingham   "Golden Eye" Paul Hewson, David Evans Golden Eye/Zlaté oko (1995) Celeste Buckingham   "Surrender" David Arnold, David McAlmont, Don Black Tomorrow Never Dies/Zajtrajšok nikdy nezomiera (1997) Celeste Buckingham   "Skyfall" Adele Adkins, Paul Epworth Skyfall (2012) Celeste Buckingham   "Writing’s on the Wall" Sam Smith, James Napier Spectre (2015) Martin Madej   "The James Bond Theme" John Barry/Monty Norman Dr. No (1962), Casino Royale (2006)

 

Georges Bizet
Carmen
Opera
The historical SND building,

Opera in four acts in the French language (Slovak subtitles).

Wolfgang Amadeus Mozart
Così fan tutte
Opera
The historical SND building,

Dramma giocoso in two acts (Slovak subtitles)

Giuseppe Verdi
Don Carlo
Opera
The new SND building, Opera and Ballet hall

Opera in four acts performed in Italian

Wolfgang Amadeus Mozart
Don Giovanni
Opera
The new SND building, Opera and Ballet hall

Dramma giocoso in two acts in the Italian language.

Wolfgang Amadeus Mozart
Figarova svadba
Opera
The new SND building, Opera and Ballet hall
Amadea pozná bežný divák najmä z Formanovho rovnomenného filmu. Tam ho svetoznámy český režisér predstavil ako excentrika a výtržníka, ktorý svoje okolie podchvíľou prekvapil niečím nečakaným. Či bol geniálny Mozart výtržníkom v osobnom živote, to sa už celkom nedá dokázať. Celkom iste však bol excentrikom vo svojej tvorbe – a to v najlepšom zmysle slova. Do nevšednej krásy klasicistickej hudby pútavým spôsobom vložil skvelé príbehy zo života. Mozartovský repertoár je pôdou, na ktorej neraz vyrastú nádejné mladé spevácke a herecké talenty – a tie dostanú príležitosť aj v novom bratislavskom naštudovaní. Režisérom predstavenia bude výrazná osobnosť českej opernej réžie Jiří Heřman, hudobné naštudovanie pripraví Ondrej Olos.
Koncert Pavla Bršlíka a jeho hostí
Opera
The new SND building, Opera and Ballet hall

Koncertné podujatie s jednou z najvýznamnejších osobností súčasnej slovenskej opernej interpretácie, ktorá privíta okrem publika aj ďalších vzácnych hostí – interpretov.

 

 

 

 

 

Giuseppe Verdi
Macbeth
Opera
The historical SND building,

Opera in four acts in the Italian language.

Mikulášský koncert
Opera
The new SND building, Opera and Ballet hall

Opera SND sa dlhodobo venuje aj najmladším návštevníkom, pre ktorých pripravuje nielen operné premiéry slovenských diel pre deti, ale tvorí pre nich aj moderované programy o opere – a ďalšie podujatia. Novým formátom, ktorý pripravujeme pre túto cieľovú skupinu, sú Mikulášske koncerty so sólistami Opery SND, orchestrom Opery SND, Bratislavským chlapčenským zborom a tanečníkmi z umeleckého združenia Atašé. Dirigentom bude Ondrej Olos. Prevedieme vás svetom detských túžob a radosti!

Giuseppe Verdi
Nabucco
Opera
The historical SND building,

Opera in four acts in the Italian language.

Neapolské piesne
Opera
The historical SND building,

Koncert v podaní Miroslava Dvorského a jeho hostí

Otvárací koncert 100. sezóny
Opera
The historical SND building,

 

Tickets for Category 4 in the SND historical building are for seating with limited view. That is reflected in the ticket price. Kindly note that such tickets, therefore, cannot be returned in the event of customer complaints on the above grounds.

Oskar Nedbal
Polish Blood
Opera
The historical SND building,

One of Oskar Nedbal's most fascinating pieces that remains a gem in the theatre repertoire. Operette in three acts.

Prvoaprílové GALA Opery a Baletu SND
Opera
The new SND building, Opera and Ballet hall

Po minuloročnom úspechu tohto podujatia pozývame návštevníkov Opery a Baletu SND na druhý ročník koncertu, v ktorom sa snúbi vokálna a tanečná virtuozita s neodmysliteľnou dávkou humoru. Na Prvoaprílovom GALA sa predstavia sólisti Opery a Baletu SND. Spoluúčinkovať bude orchester a zbor Opery SND pod taktovkou Dušana Štefánka.

Giuseppe Verdi
Rigoletto
Opera
The new SND building, Opera and Ballet hall

Opera in three acts in the Italian language.

Antonín Dvořák
Rusalka
Opera
The new SND building, Opera and Ballet hall
Mali ste už niekedy pocit, že „to sa vám len sníva?“ Nie ste v tom sami. Dvořákova Rusalka sa z chladného, ale pokojného sveta lesných bytostí vybrala na cestu medzi ľudí, ktorá sa pre ňu stala nočnou morou. A hoci musela prejsť rôznymi útrapami a stratila pritom nesmrteľnosť, predsa len čosi získala: schopnosť milovať.   V naštudovaní mladej českej režisérky Magdalény Švecovej prinášame inscenáciu tohto očarujúceho romantického diela, ktorá bude krásnym a pútavým divadlom určeným pre celú rodinu. Ako sólisti sa pod taktovkou Ondreja Lenárda predstavia: Eva Hornyáková, Katarína Juhásová, Mária Porubčinová, Jolana Fogašová, Adriana Kohútková, Jozef Benci, Peter Mikuláš, Tomáš Juhás, Ľudovít Ludha, Peter Berger a ďalší. Spoluúčinkovať bude orchester a zbor Opery SND.
Silvestrovský koncert
Opera
The new SND building, Opera and Ballet hall

Vzhľadom na záujem, ktorému sa teší už po niekoľko sezón Silvestrovský koncert Opery SND, rozhodli sme sa uviesť v posledný deň roka 2019 koncerty dva, aby sme mohli uspokojiť väčší počet priaznivcov operného a operetného umenia. Ako sa na oslavy Silvestra patrí, zaznejú virtuózne árie z diel talianskych a francúzskych skladateľov, ale aj nesmrteľné operetné melódie. Popri sólistoch a orchestri Opery SND vystúpi aj zbor našej prvej opernej scény. Silvestrovské koncerty zaznejú pod taktovkou Ondreja Olosa.

Jacques Offenbach
THE TALES OF HOFFMANN
Opera
The new SND building, Opera and Ballet hall

Opera in three acts with a prologue and epilogue

Bedřich Smetana
The Bartered Bride
Opera
The new SND building, Opera and Ballet hall

Comic opera in three acts in the Czech language

Milan Dubovský
The Great Doctor’s Tale
Opera
The historical SND building,

The Great Doctor’s Fairy Tale

Wolfgang Amadeus Mozart
The Magic Flute
Opera
The new SND building, Opera and Ballet hall

Opera in two acts in the German language

Eugen Suchoň
The Whirlpool
Opera
The historical SND building,

Opera in six acts, sung in Slovak

Giacomo Puccini
Tosca
Opera
The new SND building, Opera and Ballet hall

Opera in three acts performed in Italian

Giacomo Puccini
Turandot
Opera
The new SND building, Opera and Ballet hall

Opera in three acts in the Italian language