Ondrej Šoth

Ondrej Šoth

Narodený Bardejov

Vzdelanie 
Konzervatórium Košice, klasický tanec 
pedagóg: Andrej Halász 1975 – 1979 
Vysoká škola múzických umení v Bratislave, choreografia a réžia tanca 
pedagóg: prof. Štefan Nosáľ 1979 – 1983 
Titul: Mgr. art. 
Vysoká škola múzických umení v Bratislave, Hudobná fakulta – 2009 
Titul: ArtD. 

Profesionálne skúsenosti 

Pražský komorní balet P. Šmoka, ČR – choreograf 
VUS ZVO Tábor , ČR – šéf baletu a choreograf 
Národní divadlo Praha, ČR – choreograf 
Laterna Magika, ČR – choreograf 
DF VŠMU – pedagóg 
Slovenské národné divadlo – choreograf 
Slovenský ľudový umelecký kolektív – choreograf 
Vysoká škola múzických umení – pedagóg 
AMU Praha, katedra Ctibora Turbu, ČR – pedagóg 
Konzervatórium Praha, ČR – pedagóg 
Arts concerts Mníchov, SRN - choreograf 
Mestské divadlo Ústí nad Labem, ČR – šéf baletu 
Pražský komorní balet P. Šmoka, ČR – choreograf Štátne divadlo Košice – šéf baletu 
Slovenské národné divadlo, Bratislava – generálny riaditeľ 

Choreografická činnosť 

1983 
 
C. Orff: Carmina burana – Štátne divadlo Košice 
1984  
Szelepcsényi: Tri horehronské – Pražský komorní balet P. Šmoka 
1985
V. Godár: Orbis Pictus – Národní divadlo Praha, Laterna Magika 
1988
G. Verdi: Requiem – Slovenské národné divadlo 
1989 
C. Orff: Carmina burana – Národní divadlo Praha 
1990
M. Pavlíček: Zvláštna radosť žiť – Slovenské národné divadlo 
1992 
F. Kafka: Svetlo v tme – Slovenské národné divadlo 
1994 
C. Orff: Carmina burana – Mestské divadlo Ústí nad Labem 
1995 
V. Godár: Sonáta pre husle a klavír – Pražský komorní balet P. Šmoka 
G. Verdi: Requiem – Mestské divadlo Ústí nad Labem 
C. Orff: Carmina burana – SRN – open air opera, Mníchov 
P. I. Čajkovskij: Rómeo a Júlia + turné: Viedeň, Salzburg, Frankfurt, Stuttgart, Hamburg, Štrasburg, Düsseldorf, Rio de Janeiro, Sao Paolo, Madrid, Barcelona 
1996 
P. I. Čajkovskij: Rómeo a Júlia – Mestské divadlo Ústí nad Labem 
1997 
R. Ščedrin, Deep Forrest: Carmen – Mestské divadlo Ústí nad Labem 
1998 
G. Mahler: Pieseň o mŕtvych deťoch – Rakúsko – Salzburg 
G. Mahler: Akosi som sa svetu vytratil – Kanada – Toronto SRN – Štátna opera Hamburg 
Ezio: Baroková opera – Divadlo Bayreuth 
1999 
C. Orff: Carmina burana – Slovenské národné divadlo, Bratislava 
G. Verdi: Requiem – Slovenské národné divadlo, Bratislava 
G. Mahler: Adagietto – Slovenské národné divadlo, Bratislava 
2000 – 2010 
G. Kancheli: Svetlý žiaľ – Štátne divadlo Košice 
R. Ščedrin, Deep Forrest: Carmen – Štátne divadlo Košice Ateliér – Štátne divadlo Košice 
P. I. Čajkovskij: Rómeo a Júlia – Štátne divadlo Košice 
G. Mahler: Akosi som sa svetu vytratil – Štátne divadlo Košice 
M. Pavlíček: Zvláštna radosť žiť II – Štátne divadlo Košice 
G. F. Händel, W. A. Mozart, G. Rossini, P. Mascagni, F. M. Bartholdy: Stmívaníčko – Štátne divadlo Košice 
M. Ravel: Bolero – Štátne divadlo Košice 
A. de Saint-Exupéry – Michal Pavlíček: Malý princ – Štátne divadlo Košice 
S. V. Rachmaninov: Memories for Šmok – Štátne divadlo Košice 
E I. Stravinskij: Svätenie jari – Štátne divadlo Košice 
C. Orff: Carmina burana – Štátne divadlo Košice 
P. I. Čajkovskij: Labutie jazero – Štátne divadlo Košice 
W. Shakespeare: Rómeo a Júlia – Štátne divadlo Košice 
P. I. Čajkovskij: Luskáčik – Štátne divadlo Košice 
O. Šoth: Svadba podľa Figara (Mozarta) – Štátne divadlo Košice 
M. Kocáb: Odysseus – Štátne divadlo Košice 
R. Wagner, TATAKU, KODO: Tristan a Izolda – Štátne divadlo Košice 
A. Ch. Adam: Giselle – Štátne divadlo Košice 
M. Novinski: M. R. Štefánik – Štátne divadlo Košice 
ĽH Železiar: Jánošík – Štátne divadlo Košice 

Pedagogická činnosť 

DF, Vysoká škola múzických umení 
Akademie múzických umění, katedra C. Turbu 
Konzervatórium Praha 
Vysoká škola herecká Krakov – Poľsko 
Kráľovské konzervatórium Liège – Belgicko 
Akadémia umenia, Paríž – Francúzsko 
Konzervatórium Košice Technická univerzita Košice, Katedra umenia 

Stáže 

1981 – Praha – Medzinárodný kurz pantomímy L. Fialku 
1981 – Francúzsko – Paríž – Medzinárodný kurz pantomímy M. Marceau 
1987 – India – Bharathanathyam 
1988 – Japonsko – Tokio, Osaka 
1990 – USA – Durham 
1991 – Francúzsko – Paríž, Avignon, Marseille 

Divadelná spolupráca 

1981 
K. Čapek: Zo života hmyzu – Nová scéna Bratislava 
1981 
J. B. Thomas: Charleyho teta (r: V. Benko) – Divadlo Jonáša Záborského Prešov 
1984 
A. P. Čechov: Tri sestry (r: Ľ. Vajdička) – Slovenské národné divadlo 
1985 
F. Švantner: Nevesta hôľ (r. R. Polák) – Divadlo SNP Martin 
1986 
Euripidés: Médeia (r: Ľ. Vajdička) – Slovenské národné divadlo 
Thyl Eulenspiegel (r. R. Polák) – Divadlo SNP Martin 
W. Shakespeare: Richard III. (r. M. Pietor) – Slovenské národné divadlo 
M. Kocáb: Odysseus (J. Kučera, E. Schorm) – Laterna Magika 
1987 
Maniere Teatrali (r. J. Bendárik) – Komorná opera Bratislava 
Cavevala (r. J. Krofta) – DRAK Hradec Králové 
1988 
A. Jarry: Kráľ Ubu (r. J. Bednárik) – Divadlo A. Bagara Nitra 
Výlety p. Broučka na měsíc (r. L. Štross) – Národní divadlo Praha 
1991 
W. Shakespeare: Romeo a Júlia (r. R. Polák) – Slovenské národné divadlo 
1992 
G. Verdi: La traviata (r. M. Chudovský) – Slovenské národné divadlo 
Kazimír a Karolína (r. J. Nvota) – Divadlo KORZO Bratislava 
1995 
J. Kraus: Nahniličko – Divadlo Na zábradlí Praha 
J. Topol: Hodina lásky (r. O. Pavelka) – Divadlo Rubín Praha 
E. Kálmán: Čardášová princezná – Mestské divadlo Ústí nad Labem 
B. Smetana: Tajemství – Mestské divadlo Ústí nad Labem 
1996 
G. Verdi: Maškarný bál (réžia opery) – Mestské divadlo Ústí nad Labem 
2003 
B. Smetana: Predaná nevesta (r: B. Hončarivová) – Štátne divadlo Košice 
2004 
L. Minkus: Don Quijote – Štátne divadlo Košice 
2005 
J. B. Thomas: Charleyho teta (r: M. Kákoš) – Štátne divadlo Košice 
2007 
Ch. Gounod: Faust a Margaréta (r: Z. Troška) – Štátne divadlo Košice 
2009 
G. Donizetti: Lucia di Lammermoor (r: M. Chudovský) – Štátne divadlo Košice
2009 
P. I. Čajkovskij: Onegin (r: O. Kapanina) – Štátne divadlo Košice 

Filmová spolupráca 

1984 – J. Jakubisko: Perinbaba 
1987 – P. Weigl: Romeo a Julie na vsi (filmová opera) 
1994 – P. Monie: Gitanes – Francúzsko 
1996 – K. Russel: Open to hard – USA (Metro-Goldwyn-Meyer) (O. Mutti, R. de Niro, C. Denevue) 

Ocenenia 

1992 – Hlavná cena Československej tanečnej tvorby za choreografiu a réžiu inscenácie F. Kafku Svetlo v tme 
2003 – Cena Slovenského literárneho fondu za predstavenia Zvláštna radosť žiť II 
2005 – Cena World Ballet Stars 
2005 – Cena World Ballet Stars – Choreography 
2006 – Výročná cena Literárneho fondu v oblasti divadla 
2007 – DOSKY 2006/2007 za réžiu a choreografiu baletu Svadba podľa Figara (Mozarta) 
2008 – Cena ministra kultúry SR za rok 2007 za významný príspevok k zviditeľneniu tanečného umenia v SR 
2008 – Cena ministra kultúry SR za rok 2007 za réžiu a choreografiu baletu Svadba podľa Figara (Mozarta) 
2010 – Krištáľové krídlo v oblasti divadla a audiovizuálneho umenia za multimediálne tanečné divadlo M. R. Štefánik

Predstavenia