Home

News

Prvý júnový deň je už od nepamäti venovaný deťom.

Vážime si našich priaznivcov, a preto v Slovenskom národnom divadle/SND urobíme všetko, aby sa naši herci, operní sólisti, členovia orchestra, zboru a tanečníci mohli so svojimi divákmi stretnúť
Vážení diváci Slovenského národného divadla,

 
Milí naši priaznivci,

 
Hoci mala byť táto 100.
Vedenie Slovenského národného divadla a Opery SND so zármutkom prijalo správu o úmrtí hudobného skladateľa Milana Dubovského.
 
Vysielanie on-line programov je pre divadlo netradičná podoba.

Vedenie Slovenského národného divadla prijalo s veľkým zármutkom správu o úmrtí bývalej poprednej sólistky Opery SND Niny Hazuchovej. 

Vedenie Slovenského národného divadla prijalo s veľkým zármutkom správu o úmrtí dlhoročnej poprednej členky Činohry SND Evy Krížikovej.
 

Slovenské národné divadlo vo svojej jubilejnej 100. sezóne prechádza doslova skúškou ohňom.

Vážení návštevníci SND,

 
Vážení diváci,

 
Galavečer 1. marca 2020

Galavečer bude z historickej budovy SND vysielať RTVS o 21.30 h na Jednotke.


 

V rámci Roku slovenského divadla 2020 pripravil Divadelný ústav a Slovenské národné múzeum – Historické múzeum výstavu Divadelné storočie – stopy a postoje.

Slovenské národné divadlo má za sebou ten pomyselný magický dátum. V jeho storočnej histórii sa výročie oslavovalo niekoľkokrát. A každá prežitá dekáda je úspechom, každá oslava je obzretím späť.

100 rokov národného divadla je aj oslavou profesionálneho divadla.

Knižná publikácia 100 rokov Slovenského národného divadla

10-dielny televízny dokumentárny seriál RTVS

Z archívu vyberáme niekoľko zaujímavých ukážok

Pri príležitosti osláv 100. výročia založenia SND vydala Národná banka slovenska a Slovenská pošta pamätnú mincu a známku

SND vstúpilo do storočnice po prvýkrát predstavením všetkých premiérových vizuálov v úvode sezóny

Rozhovor s režisérom pripravovanej premiéry Verdiho Aidy Pavlom Smolíkom

Od archeologického výskumu po operu je názov výstavy, ktorá je sprievodným podujatím k pripravovanej inscenácii Verdiho opery Aida.

Vedenie Opery SND sa rozhodlo po dlhšom čase vrátiť do hracieho plánu výnimočné diela Giacoma Pucciniho, jednoaktovky Plášť a Gianni Schicchi.

Pred rokom sme na prvý aprílový deň pripravili operno‑baletný galavečer, ktorý sa svojím programom, ale aj náladou viazal na populárny prvoaprílový dátum. Tento rok, v stredu 1.

Bohatá tradícia talianskych piesní sa bezpochyby už po stáročia inšpiruje horúcimi slnečnými lúčmi a mohutnými príbojmi morských vĺn, ktoré akoby dávali spevnosti tamojších ľudí zvláštnu, pre Talia

„Scénograf má inšpirovať režisérov, provokovať hercov a prekvapiť divákov.“

Dirigent Rastislav Štúr si pred svojím nástupom na pozíciu riaditeľa Opery SND v roku 2018 uvedomil, aké je dôležité získať pre operu nových divákov, ale aj nových tvorcov, čo zdôraznil aj vo svoje

Opera SND môže ponúkať svojim divákom zaujímavé inscenácie so špičkovými umelcami len v spolupráci s kolektívnymi telesami súboru.

Možno mi tvojich úst sa odrieknuť,
možno mi ruku nedostať,

Rozhovor s primabalerínou Augustou Herényiovou

K udalostiam tohtoročnej jubilejnej divadelnej sezóny sa radí aj premiéra Popolušky na hudbu Sergeja Prokofieva v choreografii Michaela Cordera.

Pozývame vás na dotyk s Nórskom a jeho divadelnou kultúrou

Inscenácia Rodáci, ktorá vznikla v rámci dramaturgickej línie, v ktorej slovenskí autori písali pôvodné hry pre zahraničných režisérov, sa blíži k svojej derniére.

Ako sme vás informovali, prvú Cenu Akadémie divadelných tvorcov získala inscenácia Činohry SND Ruské denníky v réžii Romana Poláka.

Moderné prerozprávanie tristoročnej histórie prostriedkami nového cirkusu i folklóru bude netradičným pohľadom na Jánošíka.

Slovenská klasika, dramatika, ktorá sa zrodila v prvej polovici 19. storočia do začiatku 20.

„Danton, keď ho viedli pod gilotínu, povedal, že preto tratí hlavu, lebo národ stratil rozum.“

Slovak National Theatre is a state-subsidised organisation of the Slovak Ministry of Culture.

Partners

General partner of SND

General media partner

Media Partner Premier

Partners

Partners of the Opening Nights

Products partners

Official mineral water for SND

Major media partners

Media partner of children's performances