Popoluška k storočnici

S cieľom umocniť význam storočnice SND a jeho presah do svetového baletného diania uvádzame v apríli premiéru baletu Popoluška, ktorý je dnes z pohľadu hudby aj choreografie kultovým dielom baletného odkazu 20. storočia. Choreografom je významný anglický tvorca Michael Corder.

Sergej Prokofiev (1891 – 1953), jeden z najväčších skladateľov 20. storočia, zanechal baletnému svetu jedinečné dedičstvo v podobe fenomenálnych baletov Romeo a Júlia a Popoluška. Čarovný rozprávkový príbeh Popolušky od francúzskeho spisovateľa Charlesa Perraulta inšpiroval Prokofieva k napísaniu zvukovo a melodicky bohatého diela, plného emócií, krehkosti aj melanchólie, ale najmä tanečných obrazov. Jednou z najúspešnejších baletných inscenácií je Popoluška Michaela Cordera.

Michael Corder, svetoznámy britský choreograf, bol dlhoročným prvým sólistom Royal Ballet v Londýne. Vytvoril viac ako šesťdesiat choreografických diel a spolupracoval so súbormi po celom svete. Jeho diela uviedli v Royal Ballet, Sadler's Wells Royal Ballet, Birmingham Royal Ballet, English National Ballet, Kráľovskom dánskom balete, Holandskom národnom balete, Flámskom kráľovskom balete, Boston Ballete, Nórskom národnom balete, v Balete Štátnej opery vo Viedni a v ďalších slávnych súboroch. Za svoj balet Rhyme Nor Reason a L‘Invitation au voyage získal ocenenie Olivier Award. Inscenoval najvýznamnejšie Prokofievove balety Romeo a Júlia a Popoluška. V Anglickom národnom balete vznikla roku 2007 inscenácia Snehová kráľovná na hudbu z baletu Sergeja Prokofieva Kamenný kvietok, ktorú inscenoval v roku 2016 v balete Národného divadla v Prahe.

Pre Michaela Cordera je východiskom pri tvorbe jeho choreografií – dejových či abstraktných – vždy hudba, ona je najsilnejším inšpiračným zdrojom. Hudbu Sergeja Prokofieva si zamiloval ako dvanásťročný, keď po prvý raz videl balet Romeo a Júlia. Balet Popoluška vznikol pôvodne pre Anglický národný balet v roku 2008, baletu čoskoro zaň získal cenu Oliviera za najlepšiu produkciu súčasného baletu.

Inscenácia Michaela Cordera s množstvom postáv, tancov, epizód na námety jednej z najznámejších rozprávok prináša svet plný fantázie, farieb a kúziel, v ktorom sa prelína reálny svet s vesmírnym na pozadí striedania ročných období. Autorom výtvarnej koncepcie výpravnej produkcie, ktorá očarí deti aj dospelých, je významný britský scénograf Mark Bailey. V Balete SND už spolupracoval ako scénograf aj kostýmový výtvarník na dvoch úspešných produkciách s Danielom de Andrade – Nižinskij – Boh tanca a Tulák Chaplin – pocta géniovi. Popoluška je veľký a náročný balet, ktorý kladie na sólistov a zbor vysoké nároky, vyžaduje obrovské nasadenie, koncentráciu a energiu. Postava Popolušky je pre balerínu veľká výzva, musí disponovať nielen brilantnou technikou, ale rovnako hereckým nadaním. Choreograf Michael Corder prichádza do Baletu SND po prvý raz. Po úvodných skúškach, počas ktorých si vyberal sólistov do hlavných postáv, sa vyjadril na margo súboru veľmi priaznivo, ocenil zanietenosť, pripravenosť a šarm našich tanečníkov.

Úspešný slovenský fotograf Jakub Gulyás si na vizuál ku Corderovej inscenácii baletu Popoluška vybral v lete Pisztoriho palác v Bratislave. Rozprávkové čaro vizuálu, ktorého autorkou je Barbora Šajgalíková, vytvárajú okrem Popolušky v stvárnení charizmatickej prvej sólistky Baletu SND Tatum Shoptaugh nádherné biele holuby a scenéria Roberta Bartolena.

Eva Gajdošová, dramaturgička Baletu SND